Mistrovství světa v terenním triatlonu

16.11.2023

Na konci září se člen našeho oddílu Matěj Smutek i za podpory Městské části Praha 13 zúčastnil mistrovství světa v terénním triatlonu v Italském Molvenu. Tato malá vesnice se na víkend stala domovem pro více než 700 triatlonistů z více než 150 zemí světa, bez výjimky medailistů z některého závodu světového poháru v uplynulé sezoně. Matějovi se podařilo kvalifikovat na světovém poháru v jihočeských Prachaticích, kde obsadil ve své kategorii 2. místo.

V Molvenu absolvovali závodníci nejprve 1 500 m dlouhou plavackou trať ve stejnojmenném jezeru. Následovaly dva 16 kilometrové okruhy na horském kole na trase, která závodníky dovedla až do výšky 1 300 metrů nad mořem a následně svedla zpět do vesnice po velmi náročných přírodních trailech. Nakonec na závodníky čekal 10 kilometrový běh po svazích okolo jezera. To celé v terénu poznamenaném 2 týdny skoro nepřetržitým deštěm, i když na závod se počasí umoudřilo a dokonce se ukázalo i sluníčko.

Ještě 2 týdny před startem měl Matěj ambice na TOP 5 ve své kategorii. Poté bohužel chytil klasickou podzimní virózu, která ho připravila o poslední týden tréninku. S tímto handicapem absolvoval trať za 3 hodiny a 25 minut a umístil se ve své kategorii na 16. místě. I když výsledkově zůstala účast za očekáváním, přivezl si neocenitelnou zkušenost se závodem proti té nejlepší světové konkurenci, kterou zúročí v následujících letech.